Sosyal Medyada Neden Takipçi Almak Önemlidir?

Sosyal Medyada Neden Takipçi Almak Önemlidir?

Sosyal Medyada Neden Takipçi Almak Önemlidir?

Günümüzde en etkili iletişim araçlarından biri de sosyal medya merkezleri oldu. Özellikle firmaların hedef kitlesine ulaşmak için en çok seçip kullandığı yol olan sosyal medyada takipçi sayısı ciddi şekilde önem taşıyor. Firmaların yeni takipçiler edinmek için izledikleri yol, takipçi satın almak oluyor. Çünkü takipçisi sayısı az olan marka hesapları çok saygın görünmüyor ve genellikle kullanıcılar tarafından da güvenilir bulunmuyor. Bu yüzden eğer markalaşmak istiyorsanız ilk önceliğiniz takipçi sayınızı arttırmak olmalıdır. Bunun en kolay ve güvenilir yolu da takipçi satın almaktır. Bununla birlikte arzu ederseniz görüntülenme veya beğeni de satın alabiliyorsunuz. Yaptığınız paylaşımlarını daha fazla sayıda görüntülenme sayısına ulaşması ya da daha çok beğeni alması artık en düşük düzeyde bir bütçe ayırmanız ile mümkün olabilir. Bizlerden takipçi hizmeti almak için buraya tıklayınız.

 

Takipçi Sayısı

Şimdi gelelim asıl konuya, yani takipçi sayılarının önemine. Öncelikle takipçi sayılarının doğal olup olmadığını anlamak gerekiyor. Bir hesabın takipçi sayısı ile gönderilerindeki etkileşim oranına bakmak yeterlidir. Etkileşim olarak sadece beğeni sayısını bile dikkate alabilirsiniz. Mesela 20.000 takipçisi olan bir yeme-içme yayıncısının her gönderisindeki beğeni sayısı ortalama 100-200 ise buradaki takipçi sayısı gerçekleri yansıtmıyor demektir. Bu oranın doğruluğunu en az 6’da 1 gibi düşünebiliriz. Yani 20.000 takipçili bir hesabın gönderisindeki beğeni ortalaması 3.000 civarlarında olması gerekir.

 

Takipçi Sayısının Doğallığı

Takipçi sayısının doğal olduğundan emin olduğumuz bir hesabı inceleyelim. Eğer böyle bir hesap ile iş birliği yapıp sayfasında reklam vermek istiyorsanız muhakkak bakmanız gereken yer takipçi sayısı değildir. Takipçilerinin hesap sahibiyle geçtiği etkileşim oranı ve sizin tanıtımını yapmak istediğiniz ürününüzün ilgi alanlarında olup olmadığı. Bu konuda örnekler ile gitmek daha doğru ve basit olacaktır. Mesela; özel tasarım çanta yapan bir markanız var. Çantanızın fiyatları ortalama 4 ila 4.500 TL arasında değişiyor. Potansiyel müşteri kitlenizin farkında olmanız sizin sosyal medya iş birliklerinde daha doğru adımlar atmanıza yarayacaktır. Sosyal medyada 300.000 organik takipçisi olan, ancak içerikleri “En ucuz moda kombinim” ya da “100 TL’ye makyaj çantası hazırlıyorum” olan bir hesapta ürünlerinizi tanıtmanız pek de işe yaramayacaktır. Yani 300.000 takipçi anında yok olup gider. Bunun yerine yine doğal olduğunu düşündüğümüz ama 15.000 takipçisi olan bir hesap (ki bu hesabında paylaşımları her zaman “Milano dönüşü aldıklarım”, 2020 yaz renkleri şimdiden belli oldu” şeklindedir) sizin işinize daha çok yarayacaktır. Yani 13.000 takipçili bir hesap satacağınız çanta konusunda 300.000’lik hesabı alt üst etmiş oluyor.

 

Beğenilme Hissi

Bu platformda takipçi sayısının bu kadar önemli olmasının sebebi çok eski çağlardan bu yana inanların sosyal çevresi ile övünüyor olmasıdır. Çok sayıda arkadaşa sahip olmak, çok kişi tanımak, çok kişi tarafından sevilmek her daim övgüyle anlatılırdı. Şimdilerde ise bunun dijital versiyonu da Instagram Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayıları oldu. İnsanlar takipçi sayıları ne kadar fazla olursa, kendilerini de o kadar iyi hissediyor diyebiliriz. Hatta takipçi sayısı üzerinden rekabetler bile çabucak doğabiliyor. Rakipler birbirleriyle kolayca takipçi yarıştırmış oluyorlar.

Ünlü Hesaplar

Mesela ünlüler takipçi sayıları ile kıyaslanıyor. Kimin takipçisi daha fazla ise o kişinin daha ünlü olduğu ya da daha popüler olduğu düşünülüyor. Çok tuhaf ki takipçi sayısı az olan ünlüler hakkında haber bile yapılabiliyor. Yani bir anlamda bu platformdaki takipçi sayısı artık insanların sosyal çevresinin genişliğinin, ne kadar ünlü ya da ne kadar popüler olduğunun bir belirleyicisi haline geldi. Dolayısıyla durum böyle olunca takipçi satın alma işlemleri de doğmaya başladı.

 

Takipçiler

İnstagram, çok kolay şekliyle bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. Fakat insanlar bunu farklı amaçlara hizmet etmek adına kullanabiliyor. Uygulama hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın takipçi sayısı, uygulamayı kullanan her kesimden insan için önemli bir ölçüt oluyor. Sosyal çevresi olan insanlar bununla övünür, bundan mutluluk duyarlar. Kendilerini daha iyi hissederler. Artık Instagram takipçisi satın alma normal kabul edilen bir duruma dönüştü.

 

Sosyal Çevre

İnstagram’da ki takipçi sayısı, bazı insanlar için sosyal çevrenin genişliğini yansıtan bir işaret oluyor. Bundan yüzden insanlar takipçi hilesi desteğiyle takipçi sayılarını arttırma yoluna gidebiliyor. Ünlüler, sanatçılar, sporcular gibi insanlar da İnstagram takipçi hilesiyle takipçi sayılarını arttırmaktadırlar. Bunların tümü size değersizmiş gibi gelebilir fakat sosyal medyada başarılı sahibi olmanız daha yüksek satış hedeflerine ulaşmanız anlamına gelmektedir. Artık markalar kampanya haberlerinde bile sosyal medya hesaplarını basit ve yoğun bir şekilde kullanıyor. Çünkü bu platformlar üzerinden insanlara ulaşmak insanlarla iletişime geçmek hem çok daha kolay oluyor hem de  markanın internet sitesini ziyaret etme oranları artıyor. Sadece basit bir kampanyanın bile beğeni alması durumunda yüksek oranlarda paylaşılması sosyal medyanın etkisini ve gücünü çok net bir şekilde ortaya koyan etkenler arasında yer alıyor.

 

Takipçi Kazanma

Bir sporcuyu, bir sanatçıyı veya bir ünlüyü ne kadar çok kişi takip ederse, diğer insanlar da o sanatçıyı veya sporcuyu toplum baskısıyla beğenmesi ve takip etmesi gerektiğini düşünecek ve takip edecektir. Günümüzde artık firmalar ve işadamları da resmi Instagram hesabı açarak işlerini buradan yürütebilmektedirler. Rekabet odaklı piyasada daha az Instagram takipçisine sahip olmak kabul edilebilir bir şey olmadığı için firmalar ve işadamları da takipçi sayılarını arttırma yoluna gitmektedir. Instagram’ı bir iş sahası olarak gören bazı kişiler de instagram üzerinden satışlar gerçekleştirebilmektedir. Takipçisi fazla olan bir kişinin veya bir hesabın güvenilirliği daha fazla olacağından insanların o kişiden alışveriş yapma oranı da artacaktır. Bu kişiler de Instagram takipçi hilesi ile takipçi sayılarını arttırmaktadır.

 

Profesyonel Takipçi Desteği

Tabi ki sosyal medyada  takipçi sayısı ve beğeni sayısı çok önemli. Fakat en az bunun kadar önemli olan bir diğer etken ise sosyal medya hesabınızın profesyonel ve istikrarlı bir şekilde yönetiliyor olmasıdır. Günün hangi saatlerinde yapılan paylaşımlar daha fazla beğeni alıyor, Instagram paylaşımlarına kaç adet hashtag(#) eklemek gerekiyor, hangi paylaşımlar insanların hesabımızı takip etmekten vazgeçmesine neden olabilir? Bu ve buna benzer onlarca değişik ve farklı sorunun cevabını biliyor olmanız sosyal medya hesabınızı aktif bir şekilde yönetmenizi sağlayabilir. Fakat tüm markaların bu konuda başarılı olduğundan da söz edilemez. İşte bu durumda devreye hemen profesyonel ajanslar giriyor. Sosyal medya hesap yönetimi konusunda uzmanlaşmış olan deneyimli takımlarla hizmet veren ajanslar marka hesabınızın en doğru ve en güvenilir şekilde yönetilmesine sağlayarak kısa sürede gerçek takipçi sayınızın artmasını bile sağlayabiliyorlar. Bu yönde marka popülerliğinin artması sonuç olarak tüm bunların satış oranlarına yansıması uzun sürmüyor.  Kendi alanında lider konumda olan markaların bile sosyal medya hesaplarının yönetilmesi konusunda profesyonel ajanslardan destek aldığını mutlaka aklınızdan çıkarmayınız.
Bizlerden takipçi hizmeti almak için
buraya tıklayınız.